RODO

Pedagog szkolny

Galeria - laureaci

Kolo Turystyczne

Sport w szkole

Nie spóźniamy się

Ulti Clocks content

 

02 kwietnia 2005 w Watykanie zmarł Nasz ukochany Patron szkoły.

12 rocznica śmierci Papieża Jan Paweł II

 

 

Jan Paweł II - patronem naszej szkoły

- Kalendarium z życia Karola Wojtyły Pielgrzymki do Polski Pielgrzymki do świata.

- Śmiejmy się razem z Papieżem!

 


 

W roku szkolnym 2000/2001 przygotowywaliśmy się do nadania naszej szkole imienia wielkiego Polaka - Jana Pawła II. Nasi uczniowie poznawali osobę Ojca Świętego. Odbywały się konkursy związane z życiem i działalnością Papieża. Powstało wiele albumów o Karolu Wojtyle

19 maja 2001 roku naszej szkole nadano imię Jana Pawła II
Towarzyszącą temu uroczystość rozpoczęła Msza Święta, którą celebrował ks. bp Henryk Tomasik. Po niej odbyła się akademia z udziałem dyrekcji szkół podstawowej i gimnazjum, młodzieży szkolnej, władz oświatowych oraz przedstawicieli Urzędu Gminy. Podczas tej uroczystości mogliśmy posłuchać przemówień m. in. dyrektora szkoły, kuratora oświaty, starosty powiatu siedleckiego, a także wójta gminy Mokobody. Mieliśmy także zaszczyt gościć w naszej szkole delegację z gminy Kowalczuki. Podczas akademii wystąpił chór szkolny, kabaret "Szpileczka" oraz klasy VI ze swoim repertuarem. Na koniec uroczystości goście wpisali się do księgi pamiątkowej oraz wbili gwoździe do nowego sztandaru.

 

 

Kalendarium z życia Karola Wojtyły

 

 

1920- 18 maja - narodziny w Wadowicach. 

1929- śmierć matki. 

1930- czerwiec - wstąpienie do gimnazjum w Wadowicach. 

1932- śmierć brata Edmunda. 

1938- 14 maja - złożenie egzaminu dojrzałości, wrzesień - rozpoczęcie studiów polonistycznych w Uniwersytecie Jagiellońskim, przerwanych przez wojnę.1940-1941- praca fizyczna w krakowskich zakładach chemicznych ,,Solvay”w Borku Fałęckim. 

1941- śmierć ojca. 

1942- wstąpienie do istniejącego w konspiracji Seminarium Duchownego w Krakowie. 

1946- święcenia subdiakonatu - 13 października, 
święcenia diakonatu - 20 października, 
święcenia kapłańskie - 1 listopada. 

wyjazd na dalsze studia teologiczne do Rzymu - 15 listopada. 

1948- powrót do kraju. 

1948-1949- wikariusz parafii w Niegowici. 

1941-1951- wikariusz parafii Św. Floriana w Krakowie, kontynuacja studiów uwieńczonych doktoratem z teologii moralnej. 

1954- rozpoczęcie pracy naukowej na KUL- u. 

1958- nominacja na biskupa pomocniczego Archidiecezji Krakowskiej. 

28 września – sakra biskupia w Katedrze Wawelskiej. 

1963- mianowany arcybiskupem metropolitą krakowskim. 

1967- mianowany kardynałem. 

1978- 16 października - wybrany papieżem. 

1981- 13 maja - postrzelenie przez zamachowca. 

2005- 2 kwietnia - śmierć.


Pielgrzymki do Polski


Jan Paweł II odbył 6 oficjalnych Pielgrzymek do Polski oraz odwiedził kraj podczas dziesięciogodzinnej wizyty nieoficjalnej.

Pierwsza  - 2 - 10 czerwca 1979r.
Druga      - 16 - 23 czerwca 1983r.
Trzecia     - 8 - 14 czerwca 1987r.
Czwarta    - 1 - 9 czerwca i 13 - 16 sierpnia 1991r.
Piąta       - 31 - 10 czerwca 1997r.
Szósta     - 5 - 17 czerwca 1999r.
Siódma    - 16 - 19 sierpień 2002r.Najczęściej Papież odwiedzał Kraków, Częstochowę, Warszawę oraz swoje rodzinne miasto Wadowice. 10 czerwca 1999r, podczas VI pielgrzymki, Jan Paweł II odwiedził Siedlce. Na sprawowaną tu przez Ojca Świętego Mszę Św. przybyło 500 tysięcy osób. Papież dziękował Bogu, że może osobiście oddać cześć 13 męczennikom z Pratulina , których uroczyście beatyfikował trzy lata wcześniej w Rzymie. Podczas szóstej Pielgrzymki - 11 czerwca 1999r.- Ojciec Święty przemawiał w polskim parlamencie. Wszystkie Pielgrzymki zwierzchnika Kościoła Katolickiego były dla całego polskiego narodu chrześcijańskimi i patriotycznymi świętami, które porywały cały naród. Wszędzie witały Go tłumy wiernych. W całym kraju powiewały narodowe biało-czerwone i papieskie biało – żółte flagi, w oknach wisiały portrety Papieża, a trasy przejazdu zasypane były kwiatami. Szczególne miejsce w papieskich pielgrzymkach zajmowała młodzież. Papież nawiązywał z nią bliski kontakt. Modlitwa połączona była ze śpiewem, dowcipem i przyjacielskimi rozmowami.Pielgrzymki do świata

 

 

 

Jan Paweł II jest pierwszym papieżem w dziejach Kościoła, który pielgrzymuje po świecie. Każda z pielgrzymek, to nie tylko odwiedzenie kraju ale niesienie pomocy w trudnościach, jakie go gnębią, rozwiązywanie sporów, ukazywanie podstawowych prawd Ewangelii. 
W Afryce w 1980r. mówił: "Niektórzy w Europie uważają, że Papież nie powinien tak podróżować. Powinien siedzieć w Rzymie tak jak dawniej(...)Natomiast ludzie tutejsi mówią: Bogu dzięki, że tu przyjechałeś(...)I to mnie utwierdza w przekonaniu, że przyszła pora na to, ażeby biskupi rzymscy - papieże - stali się nie tylko następcami Piotra, ale także naśladowcami św. Pawła, który - wiadomo spokojnie nie usiedział. Stale był w drodze".

Klerykom na Dalekim Wschodzie na pytanie, dlaczego tyle podróżuje po świecie, odpowiedział, że Jezus tak nakazał: "Idźcie na cały świat i nauczajcie wszystkie narody".
Tak częste pielgrzymki do innych krajów, na inne kontynenty, to gigantyczny trud. Do każdej Papież dokładnie się przygotowuje. Poza tym mówi najczęściej językiem narodu, do którego jedzie.
Nowością w Kościele są również duszpasterskie podróże po Włoszech, a także pielgrzymki po Rzymie, czego nie praktykowali poprzedni papieże.Śmiejmy się razem z papieżem!

Papieskie wagary.
Podczas powitania w Monachium Papież spytał obecne dzieci: "Dano wam dziś wolne w szkole?" "Tak!"- wrzasnęła z radością dzieciarnia. "To znaczy" - skomentował Jan Paweł II - "że papież powinien częściej tu przyjeżdżać."

Jak się czuje piesek?
Jeden z watykańskich prałatów chciał się nauczyć polskiego, więc sprowadził sobie nasz elementarz. Nauka była jednak tak pospieszna, że kiedy chciał pochwalić się nową umiejętnością przed Ojcem Świętym, coś mu się pomyliło i zamiast "Jak się czuje Papież", rzekł: "Jak się czuje piesek?" Papież spojrzał na niego zdumiony, po czym odpalił: "Hau, hau".

Niech żyje łupież...
Podczas ostatniej pielgrzymki w Peplinie: "Jak tak krzyczycie: ""Niech żyje Papież", przypomina mi się, gdy ktoś się pomylił i krzyknął: "Niech żyje łupież". Ja was do tego nie zachęcam".

Ech, popapieżyć.
Ojciec Święty do odwiedzającego Go polskiego księdza: -" Poczekaj chwilę na mnie, muszę trochę popapieżyć." 

Biskup i góral.
W czasie jednej z wędrówek po górach biskup Karol Wojtyła spotkał górala, który widząc wędrowca utrudzonego i zakurzonego- zapytał go, kim jest.
-Biskupem! -odpowiedział zziajany Wojtyła.
-Jak wyście som biskupem, to jo jestem papieżem! -wzruszył ramionami góral.

A co nie wolno mi?
Kiedy po Krakowie rozeszła się wieść, że arcybiskup Wojtyła został kardynałem, ojciec Leon Knabit, benedyktyn z Tyńca gratulując mu, ukląkł na jedno kolano i pocałował go w rękę . Ku zaskoczeniu ojca Leona świeżo upieczony kardynał zrobił to samo. "Proszę księdza kardynała"! - zawołał zmieszany i zażenowany benedyktyn.
"A co nie wolno mi?" - odparł z figlarnym uśmiechem przyszły papież. 

Przepuścić narciarza.
Pewnego razu biskup K. Wojtyła wybrał się na wizytację jednej z górskich parafi. Ponieważ były doskonałe warunki narciarskie, zabrał do samochodu narty. W drodze przebrał się w kombinezon, założył narty i poszusował w dalszą drogę.
Gdy parafianie oczekujący na biskupa zobaczyli narciarza, rozstąpili się i przepuścili go. Wreszcie nadjechał samochód, którym miał przyjechać biskup. Jakież było zdziwienie górali, gdy okazało się, że w samochodzie jest tylko kierowca. Gdzie się podział biskup?
Wtem do zebranych przyszedł ministrant, który oświadczył, że biskup już od kilkunastu minut czeka w kościele i zaprasza wszystkich na Mszę Świętą.


Stronę opracował i wykonał uczeń klasy VIc - Rafał Soszyński

strona główna◄